Výjezd 19.5.2016 Jeseníky

autor: Alexandr Kolovratníkvytisknout

Kam : Jeseníky
Kdy : 19.15.2017-21.5.2017
Ubytování : Hotel Anděl , Andělská Hora 143 , 79332 Andělská Hora
 celý článek

Termín : 19.5.2017 - 21.5.2017

Lokalita : JESENÍKY Rešovské vodopády, Vodopády skalního potoka a údolí Bílé Opavy

Organizuje : Ladislav ŠMÍD

 

Ubytování :

Hotel Anděl je menší rodinný hotel s restaurací v podhůří Jeseníků, v malebném městečku Andělská Hora. S panenskou přírodou okolo, loukami a hlubokými jesenickými lesy, se svým čistým ovzduším, nadosah vrcholovým partiím Jeseníků nabízí skvělé možnosti k fotografování a to jak v okolí, nebo z dojezdem cca 20km k níže zmíněným vodopádům.

Adresa ubytování :

Hotel Anděl
Andělská Hora 143
79332 Andělská Hora

 

Tel.: 722 141 606

 

E-mail: hotel.andel@tiscali.cz

 

Ceník ubytování :

 

Popis služby Cena
ubytování dospělý 480 Kč se snídaní / za osobu a noc
ubytování děti do 15-ti let za polovic 240 Kč se snídaní / za osobu a noc
ubytování děti bez nároku na lůžko zdarma
   
doplatek na polopenzi 130 Kč / den
doplatek na plnou penzi 180 Kč / den
   
rekreační poplatek obci (pouze dospělí) 10 Kč / noc
zapůjčení dětské postýlky 100 Kč / noc
domácí zvíře malé rasy 100 Kč / noc
domácí zvíře malé rasy 100 Kč / noc
   
SAUNA až pro 5 osob 450 Kč / 90 minut
WHIRLPOOL   450 Kč / 90 minut
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Program výjezdu :

 

Odjezd z Brna dle domluvy kolem 14:00 hod. Příjezd do místa ubytování kolem 16:15 hod. Potom se ubytujeme a podle počasí budeme fotit v okolí Andělské hory.

 

 

 

1. den 20.5.2017

 

Po snídaní se vydáme do oblasti Rešovské vodopády v okolí osady Rešov.

Rešovské vodopády patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším vodopádům v Jeseníkách. Spolu s přilehlou a efektní skalní soutěskou je vytvořila říčka Huntava v severozápadní části Nízkého Jeseníku, asi 7 km jižně od města Rýmařov. Přístup k nim je zajištěn po žluté turist. zn. z obce Rešov. Rešovské vodopády zdobí kaňonovitou soutěsku, která je cca 200 m dlouhá a v průměru 10 m široká. Její téměř svislé skalní stěny dosahují výšky až 25 m. Jsou zde 2 vodopádové stupně, oddělené pásmem peřejí a kaskád. Esteticky nejpůsobivější čásí těchot vodopádů je dolní, hlavní stupeň, vysoký cca 9 m, horní stpeň má výšku cca 2,5 m a je tvořen dvěma dílčími, na sebe navazující stupni. Hydrologické poměry na říčce Huntavě jsou po většinu roku příznivé s dostatečným množstvím vody.

 

 

Kolem poledne se naobědváme v osadě Rešov je tam dobrá hospoda, kde se dobře vaří. Potom se přesunem do oblasti Skalního potoka budeme do večera fotit v oblasti vodopády Skalního potoka.

 

Několik nízkých vodopádů zdobí velmi hezké a klidné údolí Skalního potoka, který protéká opuštěnou zalesněnou oblastí Jeseníků západně od Vrbna pod Pradědem za osadou Bílý Potok směrem na Vidly a Jeseník. Dnem údolí prochází asfaltová cesta, z níž jsou všechny vodopádové stupně dobře vidět a lze k nim snadno přijít. V dolním úseku Skalního potoka nad soutokem se Střední (Zlatou) Opavou se vyskytuje množství peřejí a drobných kaskád, za výraznější vodopády lze považovat 2 výraznější stupně o výšce cca 2 m. Navíc  jde o vodopády pravé, které padají bez kontaktu se skálou, což také není v oblasti běžné. Dolní část údolí Skalního potoka byla vyhlášena přírodní rezervací. Předmětem ochrany jsou květnaté bučiny a sklaní biotopy s řadou vzácných druhů rostlin. Vyskytuje se zde také výr velký, čáp černý nebo sokol stěhovavý. Nalézá se zde poslední volně rostoucí exemplář tisu červeného v Jeseníkách.

 

 

Večer se přesunem na ubytování, kde se navečeříme a večer se sejdem k diskuzi, případně promítnutí fotografií. Zpětný projektor, PC případně plátno budeme mít s sebou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. den 21.5.2017

 

 

 

Po snídaní vyklidíme ubytování a naložíme vše do aut a vydáme se do oblasti údolí Bílé Opavy, kde se vydáme na Praděd. Je zde alternativa, pokud se nám podaří ráno vyjet na Hvězdu a zaparkovat tam 1 auto, tak bychom to tak udělali s tím, že bychom se nemuseli vracet zpět stejnou. Večer potom sjedem linkou z Ovčárny na Hvězdu, kde se řidiči vrátí pro auta a odtud pojedeme domů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zatímco v horní části údolí vytváří bystřina Bílá Opava velké vodopády, v dolním úseku vzniklo několik různě starých říčních koryt. Při povodni v červenci 1997 právě zde řeka strhla masivní most z železobetonových panelů na ocelových traverzách. Na místě panelového mostu byla postavena dřevěná lávka. V úseku nad ní je nyní vidět tři říční koryta. Před povodní 1997 tekla Bílá Opava prostředním korytem, při povodni si vytvořila zcela nové koryto na turistické cestě, po povodni se však nevrátila do původního koryta, ale do koryta starého, několik desítek let opuštěného.

 

 

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.

Více zde.

Návrat do Brna ve večerních hodinách.

 

 

To je tak vše. Příhlášky prosím do 19.2.2017. Rezevace na ubytování je 8 míst.

 

 

Fotografie a jízdní řád v galerii, která je součástí článku.

 

 

 

 

Kontaktovat a přihlašovat se na mailu : F18C@seznam.cz